Jestem

Nazywam się Anna Kasprzycka

Zanim zostałam trenerką, zostałam mamą. W jednym dniu pojawili się na świecie: Marianka, Janeczka i Franek. I zupełnie mi ten świat zmienili. Bycie ich mamą to najsilniejsze, najbardziej emocjonujące doświadczenie, z którym mierzę się każdego dnia. Nikt mnie do niego nie przygotował, nikt przed nim nie uprzedził. Ok, Mama mówiła: “Zobaczysz jak będziesz miała swoje dzieci!”. Jednak wówczas – wybacz Mamo – niewiele te słowa dla mnie znaczyły. Dziś jestem mamą i znaczy to dla mnie codzienne doświadczanie całej palety uczuć – od miłości, radości, dumy, zachwytu i wdzięczności, przez zakłopotanie, smutek i strach, po bezsilność, złość i gniew. To dużo dla jednego człowieka, który ma też swoje potrzeby, czasem większe a czasem mniejsze – zasoby, marzenia i przekonania. Dlatego myślę, że jako rodzice potrzebujemy zrozumienia, wsparcia i inspiracji. Kiedy moje dzieci przyszły na świat, rzuciłam pracę prawniczki w korporacji i postanowiłam pomagać innym rodzicom w doświadczaniu rodzicielstwa oraz wspierać ich w budowaniu dobrych relacji z dziećmi, relacji opartych na dialogu i szacunku. Dziś jestem trenerką, pedagogiem, prowadzę warsztaty, seminaria, grupy wsparcia oraz konsultacje indywidualne. W ramach projektu “Mama Kamp” organizuję również wyjazdy rozwojowe dla mam. Pracuję w duchu pedagogiki Jespera Juula. Posiadam certyfikat Familylab Association i Familylab Polska. Ukończyłam szkołę trenerów na Uniwersytecie Warszawskim. Jestem trenerką grup wsparcia dla rodziców pierwszego stopnia certyfikowanym przez Fundację Sto Pociech. Moją misją jest towarzyszenie rodzicom w tym eksperymencie, jakim jest wychowanie dzieci i życie w rodzinie, eksperymencie, o którym Jesper Juul powiedział, że “trwa całe życie i w którym nie da się uniknąć różnych głupstw i błędów. Jednak w życiu nie chodzi o to, aby postępować „właściwie” czy też „doskonale”, ale aby całemu temu chaosowi nadać sens”. W swojej pracy z rodzicami staram się pamiętać też o tym, że każdy człowiek jest inny , dlatego szukam takich sposobów okazywania pomocy innym, żebym mogła być przez nich odbierana jako pomoc. Uwielbiam spędzać spokojne chwile z mężem i czytać w samotności. Wyciszam się na spacerach z psem, układając w głowie wiersze.Ania ma ogromną wiedzę i doświadczenie w zakresie wychowania i rozwoju dzieci. Co dla mnie niezmierne ważne, jest spójna w tym co robi jako profesjonalistka i na co dzień w życiu prywatnym i rodzinnym. Zawsze służy radą i chęcią pomocy. Wspólnie organizowałyśmy wyjazdy rozwojowe dla mam „Mama Kamp”, w których sprawdziła się jako wspólniczka i ekspertka. Swoją pracą i postawą wzbudza ogromne zaciekawienie, zaufanie i inspiruje do poszukiwania nowych rozwiązań.

Aneta Jagielińska-Latoszek – psycholożka, terapeutka, refleksolożka, właścicielka gabinetu “Stopy Cesarzowej”, mama Zosi i Janka.

Anię poznałam na organizowanych przez nią warsztatach dla mam. Tematyka dotyczyła filozofii wychowawczej wg Jespera Juula, co mnie bardzo interesuje. Ania ma ogromną wiedzę w tym zakresie, popartą mnóstwem przykładów oraz swoim doświadczeniem jako matki. Bardzo ciężko jest znaleźć odpowiedni wzorzec wychowawczy, który szanowałby zarówno dziecko jak i rodzica, ale to, co przedstawia Ania, jest bardzo fajnym drogowskazem jak należy działać. Mnie te warsztaty dały nową energię i nowe spojrzenie na to jak postępować ze swoimi dziećmi, co próbuję wykorzystywać aż do tej pory. Ania jest bardzo rzetelną i profesjonalną trenerką, gorąco polecam prowadzone przez nią zajęcia.

Agata Karpińska-Erbetowska – mama Jasia i Kubusia


Seminaria to czas, który postanowiłam zainwestować w umocnienie moich relacji z dziećmi. W rozwoju każdego rodzica przychodzi taki moment, kiedy instynkt rodzicielski zawodzi, rady „życzliwych” drażnią, a tomy podręczników poświęconych relacjom dziecko – rodzic nie odpowiadają wprost na zjawiska, które nas niepokoją. Seminarium jest zdecydowaną inspiracją do budowania dojrzałego rodzicielstwa i wzmacniania w dzieciach poczucia własnej wartości. To co najważniejsze, ma ono zarówno formułę teoretyczną jak i warsztatową. Udział w seminarium zainspirował mnie do oparcia mojego rodzicielstwa na wartościach głoszonych przez Jespera Juula. Z pewnością mój zachwyt nad podejściem juulowskim jest oparty na samej osobie prowadzącej seminarium. Jej niezwykła autentyczność oparta jest na świadectwie jako „praktykującej” matki trójki dzieci, wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka. Spotkanie z Anią zmieniło moje nastawienie nie tylko do dzieci, ale również do wszystkich bliskich mi osób. I z perspektywy czasu widzę, że inwestycja okazała się mieć doskonałą stopę zwrotu.

Emilia Warych – prowadzi własną firmę, jest mamą dwóch chłopców Tomka i Michała.

Weekendowy wyjazd rozwojowy „Mama Kamp” to było wyjątkowe doświadczenie. W otoczeniu pięknej kampinowskiej przyrody, podczas seminariów prowadzonych przez Anię, poznałam wiele aspektów związanych z wychowaniem dziecka. Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Ocenia swoje zachowania, reakcje, metody wychowawcze jako słuszne, najlepiej służące jego rozwojowi. Tymczasem nie wszystko co robimy, wpływa na dziecko tak, jak tego oczekujemy. Seminaria pozwoliły mi to dostrzec. Najważniejsze jednak jest, żeby zatroszczyć się o siebie, bo to daje nam -mamom szczęście, a dzieciom wzór, który w przyszłości pozwoli im samym być szczęśliwymi i spełnionymi dorosłymi. Na wyjeździe poznałam kilka cudownych kobiet. Każda z nich jest mamą, każda ma swoje życie, a jednak okazało się, że tak wiele nas łączy. Nie zapomnę tego nigdy. Dopełnieniem była refleksologia – cudowne masaże w wykonaniu Anety oraz medytacje – mistyczne doświadczenia, pomocne w leczeniu dolegliwości duszy i ciała. Polecam wszystkim. Oderwijcie się od codzienności. Zróbcie coś dla siebie. To jak niezapomniane wakacje w świetnym towarzystwie. Chcę jeszcze!

Agata Wysocka – mama Wojtka


Udział w warsztacie „Rodzina W Relacji” pozwolił mi pogłębić merytoryczną wiedzę na temat roli rodziców jako przewodników dzieci. Co więcej, w pełnej akceptacji i wzajemnego zaufania atmosferze analizowałyśmy konkretne problemy z własnego doświadczenia, starając się wspólnie znaleźć dla nich najlepsze rozwiązanie. Prowadząca stworzyła klimat, który sprawił, że udział w warsztacie pozostawił na mnie wrażenie mocnego wsparcia, bez ocen i krytykowania. Polecam wszystkim rodzicom poszukującym najlepszych dróg komunikacji z dzieckiem.

Dorota Kudła – mama Blanki